Szolgáltatásaink

CBT-fókuszú mentálhigiénés konzultációk

Mentálhigiénés konzultáció:

A mentálhigiénés szakember a visszajelzésivel, az empatikus odafordulásával segíti kliensét a saját megoldásainak megtalálásában. Klienseink általában egy életeseményhez kapcsolódó átmeneti problémával keresnek meg minket. A közös munka során elsődleges célunk a saját erőforrások feltérképezése, hasznosítása.

Munkaszövetségben dolgozunk: közösen határozzuk meg a célokat (a stratégiát) és ezek elérése érdekében megbeszéljük, milyen feladatokat kell a kliens és segítőnek vállalnia.
A gyógyító beszélgetések során a szakember működések alapját a Rogers-i triász: az empátia, a feltétel nélküli elfogadás és a kongruencia adja.

A mentálhigiénés konzultációink során kognitív viselkedésterápiás (cbt) elveket és módszereket alkalmazunk.

A cbt során arra törekszünk, hogy a klienssel feltérképezzük a feszültségkeltő helyzetekben megjelenő érzelmi tünetei hátterében lévő negatív automatikus gondolatait (NAG-ok) és feltárjuk azok eredetét (ez utóbbit konceptualizálásnak nevezzük). Célunk az, hogy különböző cbt-módszerekkel, technikákkal reálissá tegyük ezeket a NAG-okat (átstrukturáljuk őket), amelynek hatására a kliensben átalakulnak az érzései és a viselkedési tünetei is mérséklődnek, mindezek hatására pedig az életminősége is javul.

Miért válasszam a mentálhigiénés szakembert, a pszichológust vagy a pszichiátert?

Ezt a kérdést érdemes tisztázni, mielőtt segítségért fordulunk, mert e három szakember különböző területeken tud igazán hatékonyan segíteni.

A mentálhigiénés segítő szakember humán diplomával rendelkezik és erre építve végezte el a mentálhigiénés szakirányú továbbképzést. Az eredeti szakterületén szerzett tudását, kompetenciáit és tapasztalatait mentálhigiénés többlettudással ötvözi.

A mentálhigiéné lelki egészséget jelent, így e szakember feladata a kliens segítése a lelki egészségének megőrzésében és a prevencióban (megelőzés). Jogosult segítő beszélgetéseket tartani, amelyek során (akár normál krízis -gyász- esetén is) feltérképezi a kliens erőforrásait és támogatja a saját megoldásának megtalálásában. Nem diagnosztizál, nem tart terápiát; a lelki egészség felől közelíti meg a problémát és nyújt segítséget azoknak, akik elakadtak egy lelki folyamatban. Amennyiben úgy tapasztalja, hogy kompetenciahatárát elérte, a kliensét tovább irányítja egy pszichológushoz vagy pszichiáterhez.

A pszichológusok bölcsész karon szerzett diplomával rendelkező segítő szakemberek, akik vizsgálatokat végezhetnek, teszteket vehetnek fel. A pszichológus diploma megszerzése után általában szakosodnak egy területre.

Pszichiáter a mentális betegségek gyógyításában tud segíteni, ő az a szakember-mivel orvosi egyetemi végzettséggel rendelkezik-, aki szükség esetén gyógyszert írhat fel.

Asszertív kommunikációs tréning

Az asszertív kommunikációs tréningünkön intenzív, önismereti kalandot kínálunk azoknak, akik változtatni kívánnak az eddigi (nem jól funkcionáló) gondolkodás- és viselkedésmódjukon. Hogyan érhető el, hogy állandó szorongás nélkül, kellő önbizalommal érvényesítsd magad, de közben másokat se bánts meg?
Hogyan léphetsz igényeid kielégítése érdekében úgy, hogy egyre ritkábban légy dühös, ideges, vagy lehangolt?Hogyan tudod megőrizni nyugalmadat, hogyan tudsz úrrá lenni feszültségeiden, megbántódásaidon, a tehetetlenség érzésén nehéz emberekkel szemben, vagy nehéz helyzetekben?

Célunk a kiegyensúlyozott, konstruktív együttműködés elsajátítása, ami az asszertivitás legfontosabb eleme.

Ne feledd! A legjobb idő a cselekvésre MOST van!
Ha úgy érzed:

A tréninget dr. Maros Kitti, egyetemi adjunktus, mentálhigiénés szakember, kognitív- és viselkedésterápiás konzultáns tartja.

Stresszkezelési tréning

A tréning célja, hogy olyan módszerekkel ismertesse meg a résztvevőket, amelyekkel képesek lesznek a jövőben a nehéz élethelyzetekben is megőrizni belső egyensúlyukat, a problémához való konstruktív hozzáállásukat. Megvizsgáljuk, melyek a stressztünetek, hogyan fokozható a stressztűrő képességünk, hogy lehet krízishelyzetekben a nagymértékű stresszt kezelni. Bepillantást kapnak a lelki ellenállóképességet (reziliencia) fejlesztő módszerekbe.

Módszerek: tematikus beszélgetések, asszociációs kártyák, kiscsoportos feladatok, relaxációk, művészetterápiás technikák 

FONTOS: amennyiben a tréning az online térben valósul meg, nyugodt körülményeket kell biztosítani (tehát kérjük meg a környezetünkben élőket, hogy ne nyissanak be a szobába a tréning ideje alatt, mert ezzel megzavarják a relaxációkat). . A tréning aktív részvételt igényel (kamera és mikrofon bekapcsolása).

Tematika

  1. a stressz fogalma, tünetei, a stresszorok
  2. megküzdési stratégiák
  3. relaxációs technikák és a meditáció: progresszív relaxáció, autogén tréning és mindfulness
  4. imagináció, a képi gondolkodás hatalma (Gyógyító képzelet)

Gyászfeldolgozás

  • Egyéni gyásztanácsadás
  • Gyászcsoport
  • Kamasz művészetterápiás veszteségfeldolgozó csoport

A gyász a veszteség által kiváltott reakció. A haláleseti veszteség olyan élethelyzet, amellyel a legtöbb ember előbb-utóbb szembesül élete során. Egy szeretett személy elvesztése intenzív érzéseket válthat ki belőlünk, mely reakciót számos tényező határozza meg és ebből adódóan minden gyászfolyamat egyéni, ugyanakkor a veszteséggel való szembenézés, a gyász feldolgozása sokunk számára nehézséget jelent.

Amennyiben úgy érzi, nem szeretne csoportban dolgozni, vagy csak még nem kész a gyászcsoportban való közös lelki munkára, akkor egyéni gyásztanácsadást ajánlunk Önnek

Gyászcsoport

 A gyász a veszteség által kiváltott reakció. A haláleseti veszteség olyan élethelyzet, amellyel a legtöbb ember előbb-utóbb szembesül élete során. Egy szeretett személy elvesztése intenzív érzéseket válthat ki belőlünk, mely reakciót számos tényező határozza meg és ebből adódóan minden gyászfolyamat egyéni, ugyanakkor a veszteséggel való szembenézés, a gyász feldolgozása sokunk számára nehézséget jelent.

A gyászcsoport olyan önsegítő csoport, amely segítséget, támaszt nyújt ebben az érzelmi megpróbáltatásokkal nehezített időszakban.

“Az önsegítő csoportok támogató hatása az egyik legerősebb gyógyító erő. Sokan azt gondolják, csak felerősödik a szomorúság, de éppen ellenkezőleg, a sorstársak között enyhül a fájdalom. A csoportban kialakuló bizalom, együttérzés, megértés légkörében nyíltan lehet beszélni az érzelmekről, az új élethelyzet nehézségeiről, és mintákat lehet kapni arra nézve, hogyan lehet megküzdeni a gyász fájdalmával.” Napfogyatkozás Egyesület

A 10 alkalmas csoportfoglalkozáson ált. 6-8 résztvevő és a 2 csoportvezető vesz részt 2 heti rendszerességgel.

A csoporttagok rendszeres találkozásai elsősorban a gyásszal járó érzések, gondolatok, tapasztalatok megosztására szolgálnak.

Tervezett indulás: 2021. augustus 2. (a csoporthoz csatlakozni augusztus 16-ig lehet, ezt követően a csoport zárttá válik)

Kamasz művészetterápiás veszteségfeldolgozó csoport

A Mol Alapítvány Gyermekmentő Programjában elnyert pályázat keretében  gimnazisták számára (13-18 éveseknek) kínálunk művészetterápiás veszteségfeldolgozó csoportfoglalkozásokat.

Konfliktuskezelés fórumszínház technikával

Fórum színház

Interaktív színház, amely játékosan változtatja meg az életünket és amelyben akár önmagunk is lehetünk saját mediátorunk.

A fórumszínház azoknak szól:

A Fórum Színház egy egyedi drámai játék, amelynek segítségével tükrözhetjük a valóságot, és bevonhatjuk a résztvevőket a megoldásba. Egy üzenetnek sokkal nagyobb hatása van, és könnyebben megjegyezhető, ha tapasztalatokkal közvetítik. A résztvevők nagyobb felelősséget vállalnak a folyamatért, ha részt vesznek a fórum színházban játszott problémában. Ez a módszer referenciakeretet biztosít minden résztvevő számára, és gyakran kinyilatkoztatásokhoz vezet!

A fórumszínház ideális bárki számára, magán vagy munkahelyi problémák esetén, ajánlott vállalati közösségépítő napokra vagy nagyobb rendezvényekre, használható változásmenedzsmentre, ügyfelekkel foglalkozó emberek számára, állami vagy magánszektorban, értékközvetítésre, vezetők és beosztottak számára, stb. Igazából mindenki számára hasznos lehet, hiszen senki sem elszigetelt, a mindennapi kapcsolataink minőségén, ezáltal az életminőségünkön tudunk változtatni vagy még jobbá tenni azt. A Fórum Színház lehetőséget teremt arra, hogy megtapasztaljuk, hogy hasonló nehézségekkel küzdünk és valójában sok mindenben hasonlítunk, összehozza az embereket, a közös játék élménye fejleszti az empátiás készséget, AHA élményeket nyújt és segít kialakítani új megoldási mechanizmusokat és szokásokat, amelyeket a játék során már kipróbáltunk és megtapasztaltuk, hogy működőképesek. Az életben egyetlen esélyünk van egy adott helyzetre, a Fórum Színházban bármennyi.

A fórumszínház előnyei:

Azonosítás – az esethozó kívülről látja önmagát, és ez erőteljes, közös megértést teremt

Közösség – a foglalkozás olyan élmény, amely elősegíti a felelősségvállalást és a motivációt

Konfliktusmegoldás – a játék egy semleges utat követ, ahol a hangsúly az ügyön van, nem pedig az embereken

Az erőforrások felszabadítása – lebontja a résztvevők megszokott szokásait, és játékosan, kreatívan keres megoldásokat az ember életének nehezebb területein

Tudásmegosztás – a lehetőségekbe való bevonás erősíti a tudásmegosztást a közösségekben

Elkötelezettség – a résztvevőket arra ösztönzik és motiválják, hogy javítsák kommunikációjukat és együttműködésüket.

"Válás és Újjászületés" csoport

A “Válás és Újjászületés” strukturált önsegítő csoport abban az élethelyzetben segít Neked, ha a házasságod, az élettársi- vagy tartós kapcsolatod megszakadt.

Ennek számtalan oka lehet: talán megcsaltak, ami miatt dühös vagy és a haragod pusztítását érzed a lelkedben, vagy épp Te csaltál és a bűntudatod gyötör, mert emiatt a gyermekeidet is sokkal ritkábban láthatod. Talán reményvesztettség miatt kilátástalannak látod a helyzetedet, de az is lehet, hogy váratlanul, minden magyarázat nélkül faképnél hagytak és Te értetlenül állsz még mindig a történtek előtt. Az összekuszálódott érzelmek nem engednek tisztán látni, tovább lépni, új életet kezdeni.

Ha sikerült a válási küzdelmeket megvívnod, elengedned a sérelmeidet, megbocsájtanod önmagadnak, a másiknak, akkor a veszteségedből új erőt meríthetsz és új emberré válhatsz. De ez nem lesz könnyű feladat, folyamatos munkát kíván Tőled, amit más nem végezhet el helyetted, ugyanis csak így lesz a Tiéd a veszteségek ajándéka: a megerősödés, az önmagadra találás, az újjászületés.

A VÚ (Válás és Újjászületés) önsegítő csoport 4 alkalmával segítséget kapsz a válás okozta gyász feldolgozására és további muníciót kapsz az újjászületéshez.

A foglalkozásokon veszteségfeldolgozó, érzelmi intelligencia növelő, asszertív kommunikációt fejlesztő és önismereti gyakorlatokat végzünk, relaxációs technikákat tanulunk kiscsoportban. 

Mit jelent a strukturált önsegítő csoport?

  • egy képzett vezető segít végig Téged a krízised feldolgozásában, jól bevált módszertan alapján,
  • hasonló élethelyzetben lévő emberekkel beszélheted meg problémáidat,
  • sorsközösséget alkottok,
  • felismered, hogy nem csak Te vagy ebben a helyzetben,
  • megoldási javaslatokat adunk egymásnak,
  • amelynek folyamán megtapasztaljuk a csoport erejét és bölcsességét.

Létszám: max. 8 fő

Részvételi díj: 12 000 FT/ nap

Vezető: dr. Maros Kitti PhD, kognitív viselkedésterápiás konzultáns

Jelentkezés: 30/300-400-5  vagy mentalcbt@gmail.com

Előadások,
workshop-ok, konferenciák

Feltöltés alatt.

Oszd meg az oldalt!

Share on facebook
Share on twitter

Iratkozzon fel hirlevelünkre!

Nem bombázunk mindenféle reklámmal,
havi 1 hírlevelet küldünk.